Umów się na wizytę22 891 12 34

Artykuły

Wróć do listy

RTG zęba – Warszawa, prześwietlenie zęba – Warszawa, pantomogram – Warszawa

RTG zęba w Warszawie – czym jest?

RTG zębów to badanie radiologiczne polegające na wykonaniu prześwietlenia uzębienia za pomocą aparatury rentgenowskiej. Tego typu badanie może być wykonywane w różnych celach, jednak w zdecydowanej większości przypadków zastosowanie RTG w stomatologii jest związane z diagnostyką. Na podstawie zdjęcia rentgenowskiego stomatolog może dokładnie zaobserwować, w jaki sposób ułożone są zęby pacjenta wraz z ich korzeniami oraz jest w stanie precyzyjnie ocenić ich stan. Badanie RTG w stomatologii może okazać się równie istotne do zweryfikowania stanu kości, tkanek kostnych, stawów oraz samej szczęki.

Pacjent może zostać skierowany na RTG przez stomatologa, między innymi w przypadku, kiedy lekarz nie jest w stanie jednoznacznie określić, w jakim stopniu ząb uległ uszkodzeniu. Poza diagnostyką, badanie RTG może posiadać również charakter kontrolny – stomatolog na podstawie zdjęcia rentgenowskiego zęba może zweryfikować czy jego leczenie lub przeprowadzony zabieg przyniosły pożądane rezultaty. W przypadku leczenia kanałowego, czy zabiegu usuwania zęba, jest to absolutne konieczne do przystąpienia do dalszej terapii, aby skierować pacjenta na prześwietlenie zęba. Warszawa posiada specjalistyczne gabinety, takie jak nasz aby wykonać RTG zęba w najwyższej jakości.

Prześwietlenie zęba w Warszawie – jakie rodzaje mamy do wyboru?

Placówki medyczne dysponujące wyspecjalizowaną aparaturą to miejsca, do których warto kierować się na RTG zęba. Warszawa jest miastem, w którym znajduje się nasz gabinet – dysponujemy nowoczesnym sprzętem rentgenowskim, przy użyciu którego odbywają się wszystkie badania. W naszej pracowni wykonujemy kilka rodzajów zdjęć RTG, które uzyskujemy w technice cyfrowej – wykonujemy między innymi zdjęcia punktowe, cefalometryczne, czy pantomograficzne. Jednym z najczęściej wykonywanych zdjęć RTG jest zdjęcie punktowe, na którym widoczna jest jedynie część uzębienia, obejmująca kilka zębów. Na podstawie tego typu zdjęcia możliwe jest precyzyjne wskazanie kanałów zębowych, wykrycie zmian tkanek okołowierzchołkowych, czy wykrycie próchnicy w uzębieniu. Tego typu zdjęcie wykonywane jest w celach diagnostycznych przed eskalacją zęba, a także przed przystąpieniem pacjenta do leczenia kanałowego oraz przy eliminowaniu próchnicy. RTG punktowe zęba odznacza się najwyższą rozdzielczością w porównaniu do pozostałych zdjęć radiologicznych, ponieważ jest ono podstawą do wykonania precyzyjnych zabiegów. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnej aparatury rentgenowskiej wykonujemy wysokiej jakości zdjęcia punktowe zębów, zapewniając jednocześnie krótki czas oczekiwania.

W jaki celu pacjent może zostać skierowany na pantomogram w Warszawie?

W sytuacji, gdy dojdzie do urazu szczęki, jak również w przypadku zaawansowanej próchnicy, czy konieczności usuwania zębów, pacjent może zostać skierowany na pantomogram. Warszawa to miasto, w którym znajduje się nasz gabinet stomatologiczny, wyposażony w nowoczesną aparaturę rentgenowską. Wymienione badanie polega na wykonaniu prześwietlenia pełnego uzębienia wraz z żuchwą, kośćmi szczęki, stawami skroniowo-żuchwowymi oraz zatokami w celu uzyskania zdjęcia panoramicznego. Zdjęcia pantomograficzne jest podstawą dla stomatologa lub chirurga do wykonania wielu zabiegów, ponieważ w kompletny sposób obrazuje stan uzębienia pacjenta. Poza ułożeniem poszczególnych zębów i określeniem ich budowy, stomatolog może na podstawie pantomogramu uzyskać także informacje na temat kierunku wyrzynania zębów, stopnia ich mineralizacji, czy ułożenia korzeni.

Czy RTG zęba jest bezpieczne?

Przed przystąpieniem do wykonania badań aparaturą rentgenowską zalecane jest, aby pacjent ściągnął biżuterię oraz wszelkie metalowe przedmioty znajdujące się w okolicach jego głowy. Następnie na pacjenta nakładana jest specjalna ołowiana kamizelka, która ma za zadanie zapobiec rozproszeniu się promieniowania po organizmie pacjenta. Dawka promieniowania, jaka potrzebna jest do wykonania zdjęcia RTG jest w pełni bezpieczna i nie zagraża ludzkiemu życiu. Wykonywanie prześwietlenia nie jest jednak zalecane kobietom ciężarnym, szczególnie podczas pierwszego trymestru.