Umów się na wizytę22 891 12 34

Artykuły

Wróć do listy

Leczenie kanałowe: Warszawa, leczenie pod mikroskopem.

Próchnica a leczenie kanałowe – Warszawa

Próchnica to jedna z najpowszechniejszych  chorób zębów, której przyczyną jest najczęściej niewłaściwa higiena jamy ustnej, jak również może ona wynikać ze złych nawyków żywieniowych. Objawia się ona na zębach w postaci ciemnych zmian, które mogą pojawić się zarówno na powierzchni zębów, jak i przy linii dziąseł. Jej nieleczenie może skutkować silnym bólem zęba, jednak w gorszym przypadku może prowadzić do poważnych komplikacji, czy nawet utraty zęba. Istnieją cztery etapy rozwoju próchnicy, z których pierwszy wiąże się z formowaniem płytki nazębnej w miejscach, w których odłożyły się resztki jedzenia i które nie zostały odpowiednio wyczyszczone. Płytka ta stanowi siedlisko dla mikroba odpowiedzialnego za niszczenie szkliwa zębów. Na tym etapie próchnica nie wnika jeszcze w głąb zęba i możliwe jest jej łatwe wyeliminowanie. Drugi etap rozwoju próchnicy wiąże się już z pojawieniem się ubytku, powstałego na skutek uszkodzenia zębiny narażonej na działanie bakterii i kwasów. Etap trzeci to dotarcie bakterii do miazgi zębowej – zaawansowany rozwój próchnicy prowadzi do silnego bólu zęba i konieczna jest wizyta u stomatologa.

W ostatnim etapie rozwoju próchnicy dochodzi do martwicy miazgi zębowej, co stanowi nie tylko poważne zagrożenie dla zębów, ale i dla całego organizmu. Wyeliminowanie choroby możliwe jest wyłącznie poprzez leczenie kanałowe. Warszawa to miasto, w którym można znaleźć wiele placówek stomatologicznych wykonujących tego typu zabiegi, w tym także nasz gabinet.

Na czym polega leczenie pod mikroskopem?

Leczenie endodontyczne, powszechnie znane jako leczenie kanałowe, to zaawansowany zabieg polegający na usunięciu miazgi z kanałów zębowych, ich dezynfekcji oraz następnie wypełnieniu i zabezpieczeniu. Pierwszym i podstawowym krokiem w leczeniu jest usunięcie próchnicy z zębów, która stanowi źródło bólu zębów. Następnie niezbędne jest stworzenie właściwego dojścia do ujścia kanałów korzeniowych w centralnej części zęba – ilość kanałów w danym zębie zależna jest od jego anatomicznej budowy i może być różna w zębach przednich oraz bocznych. Po utworzeniu dojścia do kanałów, stomatolog przystępuje do usunięcia nagromadzonej w kanałach miazgi. W celu dokładnego usunięcia zakażonej miazgi, wykonujemy leczenie pod mikroskopem, które znacząco skraca czas terapii – dzięki nowoczesnym metodom leczenia możliwe jest wykonanie całego zabiegu nawet w czasie jednej wizyty. Wykorzystanie mikroskopu w leczeniu endodontycznym przekłada się na zwiększenie precyzji w zakresie usuwania miazgi z kanałów zębowych i ich późniejszego wypełniania, zapewniając lepsze efekty terapii. Poprzez zastosowanie nowoczesnego sprzętu medycznego stomatolog jest w stanie dotrzeć do wszystkich kanałów na całej ich długości, dokładnie usuwając z nich resztki bakterii i idealnie je oczyszczając. Precyzyjne wykonanie zabiegu jest kluczem do tego, aby w przyszłości nie doszło do nawrotu choroby.

Po usunięciu miazgi z kanałów lekarz-stomatolog przystępuje do osuszenia kanałów i ich zamknięcia. Do zamknięcia ujścia kanałów wykorzystujemy wysokiej jakości materiał wypełniający, będący substancją pochodzenia naturalnego, który jest dobrze tolerowany przez organizm człowieka. Materiał ten zostaje uprzednio przygotowany, a następnie uszczelniony, tak aby dokładnie wypełniał kanał zębowy.

Leczenie kanałowe nie musi być bolesne

Przez wielu pacjentów leczenie kanałowe kojarzone jest z żmudnym i bolesnym zabiegiem, jednak wcale nie musi tak być. Sterylność, odpowiednie przygotowanie pacjenta do zabiegu i jego zabezpieczenie są absolutnie niezbędne, aby leczenie mogło przebiegać w sposób prawidłowy. Dbamy o to, aby wszystkie etapy leczenia odbywały się komfortowo dla pacjenta i możliwie bezboleśnie, dlatego też stosujemy silne znieczulenie miejscowe, które podawane jest przy wykorzystaniu systemu komputerowego. Do leczenia endodontycznego wykorzystujemy wyspecjalizowany, nowoczesny sprzęt medyczny, który w znacznym stopniu wpływa na zwiększenie skuteczności zabiegu i skraca jego czas